Üç Kat Tazminat

Üç kat tazminat AB hukukunda yer almamakla birlikte, ABD hukukunda mevcut bulunmaktadır. Bunun esası itibarıyla amacı tüketiciler veya müşteriler yönünden hak arama yolunu teşvik etmek, diğer taraf açısından da caydırıcılık sağlanmaktır. Üç kat tazminatı kimler isteyebilir dedik, anlaşma veya ağır ihmal, tüketiciler, tacirler, rakip firmalar hatta kamu kurum ve kuruluşları dahil mevduatı mevcutsa veya kredi aldılarsa onlar da bu davayı açabilme hakkına sahip bulunmaktadırlar. Tüketiciler yönünden durumu değerlendirdiğimiz takdirde açılacak davada davacı daima tüketicidir, davalı olan ilgili banka veya bankalardır. Tüketici işlemi sayılan hukuki işlemlerden kaynaklı rekabet ihlali davalarında görevli mahkeme daima ve daima tüketici mahkemesi, miktar sınırlaması bir kenara koyuyorum, tüketici hakem heyetleridir
arkadaşlar. Burada tabi açıklanması zor olmakla birlikte belirsiz alacak davası şeklinde tüketici mahkemesinde bu dava açılabilir mi derseniz, Yargıtay’ın ve tüketici mahkemelerinin yerleşik bir uygulaması var, burada göstereceğiniz asgari dava değerinin o yıl hakem heyetleri için belirlenen sınırı aşmasına yönelik bir anlayış fiili uygulama söz konusu, bunu uygulama açısından teorik olarak eleştirmek her zaman mümkündür.

*** Bu metin,12 Bankaya Karşı 3 Kat Tazminat Davası Oturumu Ses Çözümleri isimli kitaptan alınmıştır. Devamı için 3 kat tazminat davası hukuk kitabını edinebilirsiniz.

  1. fevzisayan Cevapla

    12 Bankaya karşı 3 Kat Tazminat Davası kitabı Stokta yok, İvedilikle basımı yapılmalı Çok güncel ve önemli bir Kaynak,

Yorum Yap

*

Aristo YAYINEVİ Müşteri Hizmetleri 0 (212) 951 0581 Kapat