Uyumlu Eylem Nedir?

Uyumlu Eylem Nedir? | Kısaca “paralel davranış” denilebilir. Bir anlaşmanın varlığının ispatlanamadığı durumlarda Rekabet Kurumu uyumlu eylem karinesine dayanabilir. Bir başka deyişle, Rekabet Kurumu iki veya daha fazla teşebbüsün paralel davranışlarının arka planda gizli bir anlaşmadan kaynaklandığı ve bu davranışlar sonucu rekabetin sınırlandığını gösterebilir. Bu durumda paralel davranışta bulunan (hakkında soruşturma açılan ) işletmeler söz konusu davranışlarının rekabeti sınırlama amacıyla olmadığını ispatlamak zorundadır.

Hemen belirtelim ki, Rekabet Kurumu’nun uyumlu eylem karinesine dayanması, aleyhine soruşturma açılan işletmeler açısından oldukça zor bir durum. Zira, ispat yükü işletmelerde. Rekabet Kurulu, Hürriyet/Milliyet/Sabah kararında (00-26/291-161 Karar Tarihi:17/07/2000) üç gazetenin paralel fiyat artışlarını uyumlu eylem olarak nitelendirmiştir. Haklarında soruşturma açılan gazeteler her ne kadar maliyetlerin aynı olduğu savunmasına dayansa da Rekabet Kurulu, bu üç gazetenin reklam gelirlerinin farklı olduğunu, dolayısıyla maliyetlerinin aynı olmasının mümkün olmayacağına karar vermiş ve söz konusu üç gazetenin uyumlu eylem içinde bulunduğuna hükmetmiştir.

*** Bu metin, Av. Ebru Ekşioğlu ‘nun Sorularla Kolaylaştırılmış Rekabet Hukuku isimli kitabından alınmıştır. Daha fazla bilgi için Sorularla Kolaylaştırılmış Rekabet Hukuku hukuk kitabını edinebilirsiniz.

Yorum Yap

*

Aristo YAYINEVİ Müşteri Hizmetleri 0 (212) 951 0581 Kapat